Koszulka kolarska to baza profesjonalnej odzieży dla kolarza. Odpowiednio dobrana, nie tylko poprawia komfort jazdy, ale również wpływa na osiągi podczas zawodów. Aby jednak służyła jak najdłużej, konieczne jest jej właściwe użytkowanie i pielęgnacja. Dowiedz się, jak dbać o koszulkę kolarską, by na długo zachowała swój wygląd i właściwości, które wpływają na twój komfort na trasie.

Dlaczego warto dbać o koszulkę kolarską?

Profesjonalne koszulki dla kolarzy czy odzież gravelowa (która ulega szczególnym zabrudzeniom) szyje się z zaawansowanych technologicznie materiałów – oddychających, odprowadzających wilgoć i zapewniających komfort termiczny zawodnikom. Ich właściwa pielęgnacja wymaga przestrzegania kilku prostych zasad, które pomogą zachować zarówno ich funkcjonalność, jak i estetyczny wygląd. Dotyczy to również trwałości ich kolorów oraz nadruków. Właściwa pielęgnacja ubrań zapewni, że znajdujące się na nich nadruki nie będą blaknąć.

Jak prawidłowo prać koszulkę kolarską i odzież na rower?

Pranie koszulki kolarskiej to najważniejszy element jej pielęgnacji. Jak to robić i jakich błędów unikać, aby jak najdłużej w niej trenować i wykorzystywać ją podczas dziesiątków wyścigów? 

Ręcznie czy w pralce?

Choć pranie ręczne jest najbezpieczniejszą metodą pielęgnacji odzieży rowerowej czy też gravelowej, zdecydowana większość ubrań kolarskich można wyprać w pralce. Należy jednak pamiętać o tym, by:

  • używać delikatnych detergentów – unikaj np. wybielaczy czy odplamiaczy zawierających agresywne dla tkanin substancje chemiczne,
  • prać koszulki niskich temperaturach – zapobiega to kurczeniu się materiału i utracie jego właściwości. Pierz koszulki (zwłaszcza poliestrowe)  w temperaturze nie wyższej niż 30 °C.  Jednak zawsze, zanim włożysz je do pralki, sprawdź informacje od producenta dotyczące ich pielęgnacji, które  znajdują się na metce ubrania.
  • unikaj  wirowania – grozi to rozciągnięciem i zniekształceniem koszulki. Nie martw się, że przez to ubranie będzie schnąć wolniej, gdyż profesjonalną odzież kolarską szyje się z szybkoschnących tkanin.

Co należy zrobić przed praniem koszulki kolarskiej?

Zanim wrzucisz koszulkę kolarską do pralki, pamiętaj o tym, by:

  • zapiąć jej wszystkie zamki błyskawiczne – aby uniknąć zahaczania nimi o materiał i uszkodzenia go,
  • obrócić ją na lewą stronę  – pranie ubrań na lewej stronie zmniejsza ryzyko blaknięcia kolorów oraz chroni nadruki przed uszkodzeniem.

Suszenie odzieży na rower – jak robić to prawidłowo?

Na metce koszulki zawsze znajduje się informacja o tym, czy można ją suszyć w suszarce bębnowej, czy nie. Pamiętaj jednak, że poliester (z którego są wykonane ubrania dla zawodowych kolarzy), bardzo szybko schnie. Dlatego dobrym rozwiązanie jest suszenie ich na powietrzu lub w pomieszczeniach. W jaki sposób to robić?

  • Susz koszulki w cieniu lub w półcieniu. Dzięki temu zapobiegniesz płowieniu ich kolorów pod wpływem promieni słonecznych.
  • Rozwieszaj je na linkach, ale nie przyczepiaj ich klamerkami. Mogłoby to skończyć się pozostawieniem śladów po zatrzaskach.

O czym jeszcze musisz wiedzieć, by dobrze zadbać o koszulkę kolarską?

Koszulkę najlepiej przechowywać w suchym miejscu, gdyż wilgoć jest wrogiem odzieży i źródłem jej nieprzyjemnego zapachu. Możesz zarówno zawiesić ją na wieszaku, jak i złożyć ją i ułożyć na półce. Elastyczny poliester służący do szycia koszulek kolarskich nie gniecie się i defasonuje, dlatego w obu tych przypadkach ubrania będą dobrze wyglądać zaraz po wyjęciu z szafy.

Zwróć uwagę na to, obok czego przechowujesz strój sportowy. Nie powinien mieć on kontaktu np. z rzepami. Mogą one zahaczać koszulkę, przez co może ona stracić swój estetyczny wygląd. Zapomnij o prasowaniu ubrań kolarskich. Wysokie temperatury im szkodzą, a rozgrzane żelazko może roztopić poliester – w efekcie w koszulce powstanie dziura. 

Prawidłowa pielęgnacja odzieży kolarskiej to klucz do jej długowieczności – do zachowania przez nią estetycznego wyglądu i funkcjonalności. Jej pranie w niskich temperaturach, delikatne suszenie oraz właściwe przechowywanie są kluczowe, aby cieszyć się idealnym stanem koszulek przez wiele sezonów i podczas dziesiątek wyścigów kolarskich.