crossfit trening

Trenując Crossfit łatwo trafić na wiele niezrozumiałych dla nas skrótów i oznaczeń. Poniższy artykuł ma za zadanie przybliżyć Crossfitowy “slang” osobom początkującym, i pomóc zrozumieć o czym do nas trener mówi, lub co oznacza przygotowana na tablicy rozpiska. Poniżej znajdziesz wytłumaczenia najpopularniejszych crossfitowych skrótów:

AMRAP – tyle rund, ile to możliwe

AMRAP to akronim oznaczający „tyle rund, ile to możliwe”. Ten rodzaj treningu jest zwykle używany w treningu CrossFit i innych treningach HIIT (trening interwałowy o wysokiej intensywności). Celem treningu AMRAP jest wykonanie jak największej liczby rund rozpisanych ćwiczeń w określonym czasie. Treningi AMRAP są zwykle ograniczone do około 20-30 minut, co czyni je świetną opcją dla tych, którzy mają mało czasu, ale nadal chcą uzyskać dobry trening. Są również dobrym sposobem na zmierzenie poziomu sprawności i sprawdzenie, jak się czujesz poprawiać się z czasem. Jeśli więc szukasz wymagającego i efektywnego czasowo treningu, trening AMRAP może być właśnie dla Ciebie.

Crossfit to intensywny trening interwałowy

DU / Double Unders

Termin „Double Unders” oznacza technikę skakania na skakance, w trakcie którego na każdy jeden podskok przypadają dwa przejścia skakanki pod stopami.

EMOM – co minutę w minutę

EMOM lub „co minutę w minutę” to rodzaj treningu interwałowego, który jest powszechnie stosowany w CrossFit i innych programach fitness. Podstawowym założeniem EMOM jest to, że pracujesz przez określony czas lub wykonujesz zadaną ilość powtórzeń, a następnie odpoczywasz przez resztę minuty. Na przykład, jeśli robisz 10-minutowy EMOM składający się z 5 zarzutów i 3 podciągnięć, oznacza to że w co minutę będziesz mieć do wykonania 5 Cleanów ze sztangą oraz 3 Pull Upy, a reszta czasu będzie Twoim czasem wolnym

EMOM to świetny sposób na zwiększenie wytrzymałości cardio i podniesienie progu beztlenowego. To także świetny sposób na spalanie tłuszczu i kalorii. Jeśli szukasz wymagającego treningu, EMOM jest zdecydowanie dla Ciebie!

HSPU – pompki w staniu na rękach

HSPU to akronim oznaczający „Handstand Push Up”. Pompki w staniu na rękach to zaawansowany ruch gimnastyczny, który wymaga znacznej siły i koordynacji. Ćwiczenie wykonuje się, zaczynając od stania na rękach, a następnie opuszczając się na podłogę, utrzymując ciało w linii prostej. Gdy twoja głowa dotknie podłogi, pchasz się z powrotem do pozycji wyjściowej. HSPU to świetne ćwiczenie budujące siłę górnej części ciała oraz rozwijające koordynację i równowagę. Mogą być wykonywane jako część rutynowego treningu lub jako samodzielne ćwiczenie. Jeśli chcesz dodać HSPU do swojej rutyny treningowej, pamiętaj, że jest to bardzo zaawansowany, wymagający ruch. Zanim do niego przejdziesz, trzeba mieć opanowane przynajmniej podstawy kalisteniki.

WOD Cindy jest przykładem dość prostego treningu Crossfitowego

TGU – Tureckie wstawanie

Tureckie wstawanie to ćwiczenie z odważnikiem, które doskonale nadaje się do poprawy koordynacji i wytrzymałości siłowej ciała. Jest to złożony ruch, w którym zaczynamy z pozycji leżącej na podłodze, po czym wstajemy utrzymując cały czas ciężar nad głową, oraz wracamy do pozycji startowej. TGU działa na wiele różnych mięśni i wymaga dużej koordynacji. Turkish Get Up można wykonać z lekkim ciężarem, aby skupić się na formie i technice, lub z większym ciężarem, aby rzucić wyzwanie twojej sile i wytrzymałości. To ćwiczenie to świetny sposób na budowanie siły i stabilności ramion, bioder i tułowia. To także świetny sposób na poprawę koordynacji i równowagi. Jeśli nie wiesz jak wykonać Tureckie Wstawanie, możesz skorzystać z tego poradnika.

WOD – trening dnia

Termin WOD to akronim oznaczający „trening dnia”. Odnosi się to do określonego rodzaju treningu, który jest codziennie publikowany online lub w centrum fitness. WOD może być wszystkim, od prostego biegu po złożoną rutynę CrossFit.