detoks

Detoks czyli oczyszczanie organizmu ma dla nas ogromne znaczenie. W rzeczywistości wykonywanie regularnych oczyszczeń ciała i detoksów jest podstawową zasadą wiary w zdrowie i uzdrowienie.

Czym dokładnie jest detoks ? Mówiąc prosto, detoks to proces, w którym osoba dokonuje zmian w stylu życia, aby oczyścić organizm z toksyn. Te zmiany stylu życia zazwyczaj polegają na powstrzymywaniu się od pewnych szkodliwych rzeczy i optymalizacji procesów ciała. Niektóre zmiany są tymczasowe, takie jak stosowanie diety oczyszczającej, inne są trwałe.

Należy również wyjaśnić, jak rozumieć termin „toksyny”.

Co to są toksyny ?

Toksyny to wszelkie substancje, które mogą być trujące lub powodować negatywne skutki zdrowotne. Toksyna odnosi się do wszystkich metali, chemikaliów, zanieczyszczeń, sztucznych składników żywności, pestycydów i trucizn, które powodują uszkodzenie ciała. Toksyna to bardzo szerokie pojęcie. Sztucznie tworzone chemikalia mogą być toksynami, ale naturalnie występujące substancje mogą być również toksyczne. Na przykład Arsen jest naturalną toksyną i technicznie rzecz biorąc działa podobnie jak jad kobry.

Jesteśmy w stałym kontakcie ze szkodliwymi organizmami i zanieczyszczeniami. Są w wodzie, w jedzeniu które spożywamy, w powietrzu którym oddychamy i bardzo trudno od nich uciec. Źródłem wielu problemów zdrowotnych są toksyny, które kumulowały się w naszych ciałach przez lata .

Nie ma praktycznego sposobu ochrony przed wszystkimi toksynami w środowisku. Musiałbyś przeżyć resztę swojego życia w hermetycznie zamkniętym pomieszczeniu (i byłoby to krótkie życie, ponieważ nie mógłbyś jeść ani pić). Na szczęście istnieją sposoby na przeciwdziałanie niektórym toksynom i zanieczyszczeniom. Istnieją także naturalne procesy detoksykacji twojego organizmu z tych toksyn, których nie możemy uniknąć. Możesz pomóc swojemu ciału za pomocą regularnego oczyszczania.

Po pierwsze, zrozummy naturalną zdolność oczyszczania.

joga-na-dworze-4261034
Medytacja pomaga w osiągnięciu równowagi organizmu

Ciało i detoksykacja

Ludzkie ciało ma naturalną zdolność do detoksykacji. W rzeczywistości organizm ma kilka systemów usuwania odpadów. System wydalniczy odgrywa największą rolę w detoksykacji. Najbardziej oczywistą pracą tego systemu jest defekacja i oddawanie moczu. Głównymi organami, które tworzą układ wydalniczy, są skóra, wątroba, płuca, jelito grube i nerki.

Możesz być zaskoczony, gdy dowiesz się, że twoja skóra jest częścią twojego systemu wydalniczego, ale to prawda – skóra pomaga w eliminacji przez gruczoły potowe. Celem pocenia się jest regulacja temperatury ciała, ale jest to system wielofunkcyjny. Kiedy pot przechodzi przez gruczoły potowe, zabiera ze sobą toksyny .

Role innych narządów są równie ważne. Zadaniem wątroby jest filtrowanie i wydalanie odpadów, hormonów, narkotyków i innych obcych substancji. Płuca pomagają usunąć dwutlenek węgla (gaz odpadowy powstający w wyniku oddychania). Jelito grube ma kilka ważnych funkcji. Absorbuje wodę i pozostałe składniki odżywcze z pożywienia. Konwertuje również odpady do kału, aby zostały wydalone z organizmu poprzez defekację . Nerki filtrują krew i pomagają usuwać odpady z organizmu poprzez oddawanie moczu .

Całe ciało używa tego systemu po to aby żyć zdrowo. Twoje ciało samo się odtruwa przez 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Nawet twój mózg wypłukuje toksyny podczas snu. Ważne jest, aby zająć się tymi narządami i pozwolić im wykonywać swoją pracę.

6 sposobów na oczyszczenie (detoks) organizmu

1. Wybierz odpowiednią żywność

Jedną z najlepszych rzeczy, które możesz zrobić, aby wspomóc proces detoksykacji organizmu, jest w pierwszej kolejności zmniejszenie obciążenia i ilości toksyn wprowadzanych do organizmu . Wybieraj organiczne warzywa i owoce zamiast fast foodów i innych przetworzonych produktów spożywczych. Produkty modyfikowane genetycznie i skażone pestycydami dodają szkodliwe toksyny do twojej diety. Unikaj ich jak ognia.

2. Ćwiczenia i medytacja

Ćwiczenia i medytacja pomagają utrzymać zdrowe ciało. Ćwiczenia pomagają Ci się wypocić, a pocenie pomaga uwolnić toksyny przez skórę. Badania wykazały obecność śladowych ilości arsenu, kadmu, ołowiu i rtęci w pocie 6. Medytacja pomaga oczyścić umysł i zmniejszyć stres. Stres może być równie toksyczny dla zdrowia jak chemikalia. Zmartwiony umysł może powodować słabe funkcjonowanie ciała fizycznego.

3. Dieta

Odtruwanie organizmu to nie tylko to, czego unikasz, ale także to, co konsumujesz. Na zdrowej diecie możesz przejść długą drogę. Istnieje również wiele produktów wspomagających detoksykację – czosnek, cytryna, kiełki brokułów, fasola mung i surowe warzywa.

Wiele diet promuje oczyszczanie i detoksykację. Dr Edward F. Group założyciel Global Healing Center (USA) poleca organiczną, zmienną, okresową dietę postną, ale są inne opcje, jeśli to Ci nie odpowiada. Możesz również spróbować diety alkalicznej. Dieta alkaliczna promuje żywność, która ma wpływać na homeostazę kwasową w organizmie. Konkretnie, całe, surowe, organiczne owoce i warzywa oraz orzechy, nasiona i kiełki. Stosowana okresowo to świetna strategia dla detoksykacji okrężnicy i wątroby. Pomocna jest również dieta sokowa, skupiająca się na spożywaniu świeżo przygotowanych soków owocowych i warzywnych – najlepiej organicznych (np sok jabłkowo-gruszkowo-buraczany).

4. Oczyść powietrze, którym oddychasz

Oddychanie czystym powietrzem to kolejny sposób na zmniejszenie ekspozycji na toksyny. Chociaż nie można kontrolować całego środowiska, można kontrolować powietrze w domu. Dym, opary, sierść zwierząt, pleśń i mikroorganizmy mogą spowodować, że powietrze w twoim domu będzie bardziej toksyczne niż powietrze na zewnątrz. Urządzenie do oczyszczania powietrza o wysokiej jakości jest najlepszym sposobem, aby utrzymać świeże powietrze i wolne od toksyn. Co ważne, produkty tego typu w ostatnich latach stały się przystępniejsze cenowo, i już za 300-400 złotych znajdziemy funkcjonalny oczyszczacz powietrza. Jeśli nie stać cię na wysokiej jakości urządzenie do oczyszczania powietrza, postaw kilka roślin domowych; to naturalne odświeżacze powietrza. Pomagają filtrować powietrze i usuwać toksyny .

5. Oczyść swoje ciało wodą

Woda jest prawdopodobnie najcenniejszym narzędziem do detoksykacji organizmu. Podstawowe funkcje organizmu wymagają wody . Twój organizm potrzebuje wody do produkcji śliny, potu i usuwania odpadów .

Kiedy mówi się „pić wodę”, to należy mieć na myśli czystą wodę a nie kawę, napoje sportowe lub napoje bezalkoholowe. Jeśli jesteś jedną z osób, które uważają, że smak wody jest nudny, spróbuj dodać do niej cytrynę lub ogórek. Sok z cytryny to skuteczny sposób oczyszczania z toksyn, wspomagania układu odpornościowego, poprawy trawienia oraz ochrony wątroby i nerek.

6. Kompletny detoks organizmu

Kompletny detoks organizmu to proces krok po kroku, który koncentruje się na każdym organie zaangażowanym w oczyszczanie organizmu z toksyn. Program powinien koncentrować się na usuwaniu szkodliwych organizmów, chemikaliów i toksycznych metali podczas oczyszczania jelita grubego, wątroby i nerek. Czyszczenie jelita grubego jest ważną częścią każdego protokołu oczyszczania całego ciała.

Kompletny detoks ciała jest długim i zaangażowanym procesem, ale może być szczególnie satysfakcjonujący kiedy poczujesz się świetnie.