Z badania przeprowadzonego przez magazyn Men’s Fitness wynika, że ​​kobiety uznały płaski brzuch i sześciopak jako jedną z najbardziej atrakcyjnych grup mięśni. Ale uzyskanie silnych mięśni brzucha to nie tylko przejaw próżności. Mięśnie brzucha odgrywają zasadniczą rolę w codziennych ruchach takich jak podnoszenie i pochylanie oraz ochrona przed obrażeniami. Jednak osiągnięcie poziomu sprawności, który uwidacznia mięśnie brzucha nie jest łatwe. Jeśli chcesz uzyskać jak najszybciej pocięty, płaski brzuch, musisz zmienić to, co robisz w siłowni, kuchni i sypialni.

Zapomnij o brzuszkach i wymyślnych urządzeniach…

Pozostań z dala od urządzeń do treningu brzucha i zapomnij o dawnych radach robienia niekończących się przysiadów lub brzuszków. W badaniu sponsorowanym przez American Council on Exercise, przeprowadzonym przez Laboratorium Biomechaniczne na Uniwersytecie Stanowym w San Diego dokonano przeglądu najczęstszych ćwiczeń na brzuch.

Naukowcy doszli do wniosku, że „rowerek” był najbardziej skuteczny w pracy z mięśniami brzucha i pozwala uzyskać najszybsze wyniki poprzez koncentrację ćwiczenia wyłącznie na mięśniach prostych brzucha. Aby wykonać „rowerek”, połóż się na plecach. Połóż dłonie za głową i podnieś nogi do góry, aby twoje uda były prostopadłe do tułowia. Napręż brzuch a następnie zegnij prawe kolano jednocześnie podnosząc lewy łokieć do przodu. Twoje kolano i łokieć powinny spotykać się razem nad twoim ciałem. Zatrzymaj ruch na 1 lub 2 sekundy, następnie wróć do pozycji wyjściowej i powtórz z lewym kolanem i prawym łokciem.

Instrukcja: jak wykonać rowerek

… ale trening w podwieszeniu (TRX) może Ci pomóc

Wiele badań naukowych udowodniło, że trening na niestabilnym podłożu w większym stopniu aktywuje mięsnie brzucha. Takim treningiem jest trening z taśmami TRX. Podstawowe ćwiczenia na mięśnie brzucha dla początkujących na TRX nie są przesadnie skomplikowane, a dają rewelacyjne efekty. Wiele z tych ćwiczeń znajdziesz w poradniku na łamach portalu Fitnessowy.NET w tym artykule.

Płaski brzuch powstaje gdy ćwiczysz intensywnie

Badanie American College of Sports Medicine opublikowane w czasopiśmie naukowym Medicine & Science in Sports & Exercise wykazało, że wysokiej intensywności ćwiczenia aerobowe wykonywane trzy razy w tygodniu w połączeniu z dwoma dniami ćwiczeń aerobowych o niskiej intensywności, były najszybszym sposobem dla zmiany składu ciała. W rzeczywistości okazało się, że ćwiczenia o wysokiej intensywności pomogły ludziom szybko stracić tłuszcz z okolic brzucha.

Redukując tłuszcz w okolicach brzucha, uwidaczniasz mięśnie brzucha, nad którymi pracujesz. American Council on Exercise (ACE) zaleca trening interwałowy. Jednocześnie zauważa, że nie ma jednego właściwego lub niepoprawnego sposobu wykonywania treningu interwałowego. Sugeruje on rozbicie ciągłego treningu aerobowego na przemienne fazy o wysokiej intensywności i niskiej intensywności. Jeżeli jeździsz na rowerze to przez 2 minuty jedź tak szybko jak to możliwe a następnie zwolnij do spokojnej prędkości przez następne 2 minuty. Powtarzaj ten cykl przez pół godziny.

płaski brzuch u kobiety. delikatny sześciopak
Kobiety preferują u siebie płaski brzuch, niekoniecznie wydatny sześciopak

Sekretny przepis na płaski brzuch

Wielu osobistych trenerów twierdzi, że abs rzeczywiście powstaje w kuchni, a nie tylko w siłowni. W połączeniu z ćwiczeniami wzmacniającymi mięśnie brzucha i ćwiczeniami spalającymi tłuszcz, dobra dieta może przynieść Ci pożądane rezultaty tak szybko, jak to możliwe.

Zwiększ ilość błonnika w diecie. Jak wynika z badań przeprowadzonych przez Wake Forest Baptist Medical Center, dodając błonnik do każdego posiłku badani tracili 3,7 procent tłuszczu w jamie brzusznej na każde 10 g dodatkowego błonnika.

Zwiększ spożycie białka w diecie. Badania opublikowane w czasopiśmie Obesity (Otyłość) donoszą, że spożywane białko w ilości 35 procent dziennego spożycia kalorii poprawiło metabolizm spalający tłuszcz, a konkretnie obniżyło ilość tłuszczu z rejonu brzucha.

Wycinka tłuszczu podczas snu

Badania opublikowane w czasopiśmie medycznym  The Sleep Magazine recenzowanego przez Sleep Research Society and the American Academy of Sleep Medicine (Towarzystwo Badaniem Snu i Amerykańską Akademię Medycyny Snu)  wykazały, że brak wystarczającej ilości snu wiąże się z większą akumulacją tłuszczu w okolicy żołądka.

Dzieje się tak dlatego, że gdy nie masz wystarczającej ilości snu, twoje ciało wytwarza więcej hormonu kortyzolu. To zwiększa apetyt, często prowadząc do przejadania się co prowadzi do zwiększania ilości tłuszczu. Kortyzol powoduje również to, że organizm zatrzymuje więcej tłuszczu tracąc przy tym więcej masy mięśniowej. Tak więc, dążenie do wysypiania się przynajmniej 7 lub 8 godzin dziennie może pomóc w utrzymaniu zachowaniu zredukowanego, stonowanego tułowia.