BCAA oznacza aminokwasy rozgałęzione, które stanowią grupę trzech niezbędnych aminokwasów – leucyny, izoleucyny i waliny. Białka te występują naturalnie w pożywieniu i stanowią około 35% białka mięśniowego organizmu. BCAA to niezbędne składniki odżywcze, które Twoje mięśnie wykorzystują jako źródło energii. Badania prowadzone kilka – kilkanaście lat temu sugerowały, że przyjmowanie suplementów BCAA może poprawić masę mięśniową i wydajność ćwiczeń. To sprawiło że suplementy BCAA są popularne wśród sportowców wytrzymałościowych, kulturystów i zwykłych fanów fitnessu, którzy chcą zmaksymalizować swoje przyrosty na siłowni.

Czy BCAA jest skuteczne?

BCAA, czyli aminokwasy rozgałęzione, od dawna uważane są za przydatne suplementy diety wspomagające wzrost mięśni. Jednak ostatnie badania wykazały, że chociaż suplementy BCAA mogą stymulować reakcję budowy mięśni po treningu, to w przypadku spożywania wyłącznie tych aminokwasów są nieefektywne. To oznacza, że zdecydowanie lepiej po treningu sprawdzi się klasyczny szejk bialkowy lub białkowo-węglowodanowy, zawierający poza BCAA inne aminokwasy.

Przeprowadzone badanie wykazało, że co prawda BCAA w pewnym stopniu pozytywnie wpłynęło na budowę mięśni w porównaniu do spożycia suplementu zawierającego placebo, o tyle spożywanie kompletnej odżywki białkowej dało ponad dwukrotnie lepsze efekty.

Źródło:

http://journal.frontiersin.org/article/10.3389/fphys.2017.00390/full