trening z kettlebells dlaczego warto

Nie ma wątpliwości, że trening z wykorzystaniem odważników kettlebell może zaoferować wiele korzyści, tak osobom wkraczającym w trening siłowy jak i tym, którzy na salach treningowych i siłowniach spędzili całe lata swojego życia. Wiele osób, często niesłusznie omija szerokim łukiem te dziwne, czarne kulki, których popularność w ostatnich czasach wyraźnie wzrosła.

Jeśli chcesz poprawić swoją siłę, wytrzymałość lub po prostu chcesz nadać swojej rutynie treningowej impet, to trening z kettlebell jest zdecydowanie dla Ciebie.

Oto 10 korzyści z treningu kettlebell, których nie możesz zignorować:

1. Trenując z kettlebell zbudujesz siłę…

Jeśli szukasz, aby stać się silniejszym, to trening z odważnikami kulowymi jest świetną opcją. Trening z kettlebells wykorzystuje ruchy wielostawowe, z których część na pewno znasz już z pracy ze sztangą czy hantlami: martwe ciągi czy wyciskania są elementem każdego planu treningowego opartego o ruchy z popularnymi “Czajnikami”. Jako że dostępne ciężary odważników mieszczą się w zakresie od 4 do 92 kilogramów, nie musisz się bać, że zabraknie Ci ciężaru do pracy.

kettlebell - różne rozmiary
Kettle dostępne są na rynku w wagach od 4 do nawet 92 kilogramów! W wielu siłowniach znajdziemy komplety ciężarów do 48 lub nawet 60 kilogramów.

2. … oraz wytrzymałość siłową

Jeśli chcesz poprawić swoją wytrzymałość, to trening z odważnikami jest świetną opcją. Kettlebells to świetny sposób na poprawę wytrzymałości ze względu na szeroki wachlarz możliwych do wykonania ruchów z odważnikami. Dodatkowo, konstrukcja kettla wręcz sprzyja tworzeniu kompleksów (zestawów ruchów) kettlowych, dzięki którym Twoja wydolność może wzrosnąć do niesamowitego poziomu.

3. Trening z odważnikami może pomóc spalić tłuszcz.

Jeśli szukasz drogi do spalania tłuszczu, to trening z kettlebell jest świetną opcją. Kettlebells są świetnym sposobem na spalanie tłuszczu ze względu na możliwość wykonywania z nimi treningów interwałowych oraz kondycyjnych, których wydatek energetyczny pozwala na zrzucenie nadmiaru kilogramów.

Przykład kompleksu z dwoma odważnikami

4. Kettlebells mogą pomóc Ci w rzeźbieniu mięśni.

Trening z kettlebells to świetny sposób na połączenie pracy nad siłą, wytrzymałością i wytapianiem sadła. Dzięki temu nie tylko zbudujesz mięśnie, to jeszcze odsłonisz je i uwydatnisz, prezentując atletyczną sylwetkę.

5. Ćwiczenia z odważnikami pomogą poprawić Twoją postawę.

Ćwiczenia w treningu z odważnikami kulowymi mogą pomóc poprawić Twoją postawę. Swingi i martwe ciągi wzmacniają mięśnie grzbietu, przez co pomagają ściągnąć ramiona do tyłu. Wiele ćwiczeń wzmacnia korpus i buduje świadomość ciała w przestrzeni, co w efekcie pozwala się cieszyć lepsza sylwetką na co dzień.

6. Dzięki ćwiczeniom z kettlebell możesz uniknąć kontuzji

Jeśli szukasz sposobu na zapobieganie urazom, to trening z popularnymi “czajnikami” jest świetną opcją. To z jednej strony ćwiczenie dość łagodne dla stawów, przez co może stanowić odskocznię np. od biegania, a z drugiej – pełnoprawny trening siłowy, który wzmacnia mięśnie, ścięgna oraz kości.

Wymach odważnikiem świetnie poprawia siłę mięśni grzbietu

7. Trening z odważnikami poprawi Twoją elastyczność

Swingi, Tureckie Wstawania czy Wiatrak oraz inne ćwiczenia występujące w treningu z kettlebell mogą pomóc zwiększyć swoją elastyczność. Ciągły ruch pomaga rozluźnić mięśnie i stawy, dzięki czemu jest to świetny trening dla każdego.

8. Wykonywanie ćwiczeń z kettlebells poprawia równowagę

Ćwiczenia w treningu z odważnikami wymagają użycia mięśni całego ciała, w tym mięśni głębokich. To z kolei pomaga poprawić stabilność naszego korpusu, równowagę oraz koordynację. Ciągły ruch pomaga również poprawić propriocepcję, czyli zdolność ciała do poznania swojego położenia w przestrzeni.

9. Trening z “czajnikami” pomoże w walce ze stresem

Wielokrotnie udowodniono, że zarówno trening siłowy, wytrzymałościowy, jak i łączący te elementy w jedno pomagają w radzeniu sobie ze stresem czy też w przypadku łagodnych zaburzeń depresyjnych Trening może również pomóc oczyścić umysł i zmniejszyć stres.

10. Przede wszystkim jednak, to świetna zabawa

Trening z odważnikami kulowymi to świetny sposób na uzyskanie formy, ale także dużo okazji do zabawy. Trening jest wymagający, ale jest też satysfakcjonujący. Mnogość ruchów pozwala rozwijać wyobraźnię, i eksplorować różne płaszczyzny przestrzeni.

Gdzie szukać informacji o treningu kettlebells?

Możesz poszukać informacji na portalach, takich jak treningowieksperci.pl czy projekt-fit.pl, ale też możesz skorzystać z porad doświadczonych trenerów z Silesia Kettlebell